Čo ešte plánuje Slovensko vyviezť vojensky na Ukrajinu?
„Ja som rád, že Slovenská republika je na správnej strane. Použil by som takú paralelu. Tak, ako sme chceli počas SNP, aby nám pomáhali krajiny, aby sme sa dokázali brániť a boli za to vďační, tak dnes sú Ukrajinci vďační Slovensku za to, že pomáhame, lebo tiež tú pomoc očakávali, aby sa mohli brániť. Je to presne tá istá situácia,“ hovorí minister obrany.
„Okrem toho, čo sme už dali – a je to v hodnote viac ako 130 miliónov eur vojenského materiálu, ktorý sme dali na Ukrajinu – rokujeme o ďalších veciach. Hovoríme o tankoch T-72. Ale my ich máme presne 30 a toľko potrebujete na tankový prápor. Takže nemáme nejaké navyše, ktoré by sme im mohli dať. Ale ak sa dohodneme – buď s Nemeckom, ale aj s inými krajinami. Prebieha diskusia.“
„V prípade vrtuľníkov máme nejaké náhradné diely alebo také, ktoré už sme uzemnili, a ktoré už nelietajú. Lebo sme ich nahradili systémom Blackhawk. O tom sa môžeme baviť, akým spôsobom k tomu pristúpime. Hovoríme o vrtuľníkoch MI-17.“
„Časť by boli funkčné vrtuľníky, ktoré už u nás nedostanú predĺženie technického života, ale vo vojnovej situácii sa hodia. Ďalšia časť by bola použitá na skvalitnenie tých vrtuľníkov, teda ako súčiastková báza, tak ako ste to nazvali“
„Druhá vec sú lietadlá MiG-29. Rokujeme s Poliakmi. Máme politickú dohodu, že to prevezmú. Teraz rokujeme o právnych a technických aspektoch. Predpokladám, že tá dohoda bude zrealizovaná niekedy v priebehu leta alebo začiatkom jesene, kedy by Poliaci mohli prevziať kontrolu nad naším vzdušným priestorom do momentu, kým nám prídu F-16, ktoré máme objednané.“
„Očakávame, že by to mohlo prebehnúť niekedy v prvej polovici roka 2024. Na toto obdobie by to Poliaci urobili. V momente, keď budeme mať vyriešené toto a prestaneme lietať našimi MiG-29, potom sa môžeme baviť, čo budeme s nimi ďalej robiť.“