Ohlásenie zastavenia výroby v podniku Slovalco v Žiari nad Hronom zapadá do chaotickej politiky vlády v čase energetickej krízy. Na nečinnosť a nedostatočné opatrenia vlády postupne dopláca celá slovenská ekonomika, pričom krach Slovalca je len spustením nebezpečného trendu v priemysle. Slovensku hrozí, že po nezvládnutí energetickej krízy sa do problémov dostanú ďalšie firmy, nastúpi masové prepúšťanie a rast nezamestnanosti.
Napriek avizovaným opatreniam vlády o zastropovaní cien z konca minulého roka dostávajú v týchto dňoch domácnosti a firmy zálohové faktúry na odber tepla a elektriny v násobkoch vlaňajších. Vláda sa zmohla iba na to, že sľubuje nápravu.
,,Vláda počas väčšiny uplynulého roka neúspešne zápasila s problémami a namiesto toho, aby prijala systémové opatrenia, zahlcovala sa vlastnými malichernými vnútrokoaličnými spormi a márnou snahou prijať kvalifikované manažérske rozhodnutia v energetike,“ vysvetľuje ekonomický expert a člen vedenia KDH Jozef Hajko. Výsledkom je podľa jeho slov to, že napriek vládnym prísľubom a avizovaným opatreniam dnes nikto presne nevie, s čím môže počítať, koľko bude platiť za energie a akú pomoc mu vláda poskytne.
,,Potvrdzuje sa, že vláda, či už bola v legitímnej pozícii alebo dnes po vyslovení nedôvery dožíva v demisii, nedokáže zaujať principiálny postoj k riešeniu problémov domácností i firemného sektora,“ reaguje predseda KDH Milan Majerský.

Riešiť situáciu v dnešných podmienkach a pod neovládateľným časovým tlakom je mimoriadne náročné, zvlášť keď na Slovensku vládne kabinet bez dôvery parlamentu. ,,Povinnosťou dosluhujúcej vlády je zachrániť, čo sa dá, a odovzdať po parlamentných voľbách svojej nástupkyni Slovensko postihnuté čím menšími škodami,“ dodáva líder kresťanských demokratov.